top of page

Üniversitede Kaçıncı Sınıfta Olduğunuzu Nasıl Söylersiniz?Dil öğrenirken en başta kendimizi, özümüzü, bize ait olanı ifade etmemiz gerekir. Bu da adımız, adresimiz, ailemiz, ilgi alanlarımız, burcumuz gibi başlıklar demektir. Peki ya eğitimimiz? Mesleğimiz? Hangi bölümü okuduğumuz? Bunları da doğru dile getirmek gerekmez mi?


Bu yazımda sizlere üniversitedeki eğitiminiz sırasında kaçıncı sınıfta olduğunuzu nasıl ifade edebileceğinizi anlatacağım. Kısa ama faydalı bir yazı olacak.


Freshman (Nam-ı diğer: Çöm)


Üniversitedeki ilk senenizi ister resmi ister günlük kullanımlarda da gönül rahatlığıyla açıklayabileceğiniz kelime Freshman kelimesidir. Yani birinci sınıfta olduğunuzu dile getirirsiniz. Çöm dediğime bakmayın, Freshman gayet düzgün bir şekilde ilk seneniz olduğunu, yeni başladığınızı dile getirir. Bir örnek içinde kullanacak olursak;


It is my sister's freshman year at METU.

Sophomore (İkinci seneniz)


İlk senenin ardında okuldaki ikinci yılınız yani Sophomore gelir. Bu kelimeyi farklı yerlerde de kullanabiliriz mesela "Miley Cyrus's sophomore album" dediğimde de ikinci albümü anlamına ulaşılabilir. Okul ile ilgili örnek verecek olursam;


After a long freshman year, I am happy to continue college as a sophomore.

Junior (Üçüncü seneniz)


4 yıllık lisans eğitiminizde sondan bir önceki yılınız Junior olarak geçer. Bu kelime de diğerleri gibi farklı yerlerde farklı anlama gelir, mesela babanızın adı Serhat, sizin de adınız Serhat ise size Serhat Jr., yani "Serhat Junior" diye seslenilir. Okula ise üçüncü sınıfa gittiğiniz şu cümle ile aktarabilirsiniz.


I cannot wait to finish my junior year at Boğaziçi University.

Senior (Son yılınız, tabi okul uzamazsa)


Artık okulu bitirme senenize geldiğiniz bu kelimeyi kullanabilirsiniz. bu kelime ayrıca aile büyükleri anlamında da kullanılır veya yaşlı vatandaşlar için de "Senior citizen" denilir. Bir nevi kıdemi ve yaşı belli eder.


It is not a good time to quit school when it's your senior year.

Bu kelimeleri günlük hayatta kullanamya ve kelime haznenize eklemeyi eksik etmeyin. Ayırca sizlere güzel de bir haber vermek istiyorum. YouTube kanalımdaki "Katıl" butonu aktif oldu ve YouTube üyelerimi ben de Freshman, Sophomore, Junior ve Senior olarak ayırdım. Üyelere özel içerikleri de kanalımda yayınlamaya başladım.


Kanalıma ve "katıl" butonu avantajlarına göz atmak için buraya tıklayınız.1.014 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page