top of page

Neden Essay yazmayı öğrenmelisin?

Neden yazmayasın? Hadi sebeplerini sıralayalım. • Deneme (Essay) dediğimiz formatın beceri geliştirici ve eğitimsel işlevleri bakımından mühim bir rolü vardır.

 • Sadece öğrenciyken değil, mezun olup profesyonel iş hayatında da gerekli olan aktarılabilir becerileri (transferrable skills) geliştirmenizde denemenin önemli bir yeri vardır. Bu becerileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Okuma ve not verme,

  1. Eleştirel düşünme ve analiz,

  2. Fikirleri düzenlemek,

  3. Bir durum tartışmak

 • Bir okuyucuyla etkili bir şekilde iletişim kurabilir.

 • Sizi açık ve kuvvetli bir formata sahip yazmaya teşvik eder.

 • Öğrendiğiniz şeyleri keşfetmek ve birleştirmek için size bir odak noktası sunar.

 • Katıldığınız derslerde "key concepts and issues" diye de adlandırılan önemli noktaları kolayca bulup, üzerinde düşünceleriniz şekillendirmeye yardımcı olur.

 • Öğretim görevliniz, ders boyunca size sunduğu bilgilerin, edinilmiş olduğunu yazdığınız deneme (essay) sayesinde görebilir.

Ayrıca aşağıdaki durumlarda deneme (essay) türü sizlere yardımcı olacaktır.


Eğer Üniversitelerin Hazırlık Sınıflarında okuyacaksanız veya okuyorsanız.


 1. Hazırlık sınıflarını tamamlayabilmeniz için en az b1 seviyesinde olmanız gerekir. Türkiye'deki bir çok üniversitede istenilen seviye budur ve bu seviye orta seviyedir. En azından 5 paragraflık Opinion Essay yazabiliyor olmanız gerekir.

 2. Hazırlık sınıfları genellikle 1 sene sürer ve bu süreçte cümle yazımından makale yazımına doğru gidilerek sizlerin yazma becerileriniz geliştirilmeyi hedeflenir. Bu süreçte yaygın olarak Process Writing dediğimiz adım adım yazmanızı geliştirecek bir metod uygulanır. Bu metod, yazma becerileriniz bir kur, bir dönem veya bir sene boyunca nasıl ilerlediğine odaklanır. Klasik yazma sınavlarının aksine gelişiminize odaklanır. Yani devamlı olarak öğretim görevlinizden geri dönütler alarak ilerlersiniz.

 3. Hazırlık sınıflarında olmazsa olmazlardan bir tanesi de klasik yazma quizleridir. Bu sınavlarda sizelere sadece 1 tane yazma görevi verilir ve istenen süre içerisinde denemenizi yazmanız beklenir.

Eğer Üniversitede %100 İngilizce bir bölümde okuyacaksanız veya okuyorsanız.

 1. Eğer eğitim dili %100 İngilizce olan bir bölümde okuyacaksanız ödevlerinizi yazılı veya sözlü olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Deneme (Essay) yazmada iyi olmanız, Academic Paper dediğimiz makale türünde de iyi olmanızın ön koşuludur.

 2. Sıklıkla makale ve araştırma yazıları okuyup projeniz ve ödeviniz üzerinde çalışmanız gerekir. Genellikle de size verilen "Deadline" içerisinde ödevlerinizi ve projelerinizi yazılı olarak öğretim görevlinize teslim etmeniz istenir.

 3. Bölümlerde, hazırlıktan farklı olarak Deneme (Essay) değil de Makale (Academic Paper veya Paper) dediğimiz şekilde yazmanız beklenir. Makaleler genel olarak 2'ye ayrılır. Short Paper, yani kısa makale dediğimiz yazılar 3-4 sayfadan oluşur. Long Paper, yani uzun makele dediklerimiz ise 10 sayfayı bulabilir. Demek istediğim şu; eğer 5 paragraftan oluşan bir deneme (essay) yazmada zorlanıyorsanız, makale yazmayı aklınıza bile getirmeyin!

Eğer profesyonel iş hayatına atılmışsanız.

 1. İş hayatında ise sıklıkla e-posta ile görüşmeler yaparak işin yürümesi, takibi sağlanır. Deneme (Essay) yazabilmeniz, transferrable skills dediğimiz aktarımlı becerileri kullanmanızda yardımcı olur ve yazılı anlatımınızı kuvvetlendirir.

 2. Sürekli olarak Okuma-Yazma eylemini gerçekleştirebilirsiniz. Sony gibi uluslararası çalışan kuruluşlar TOEIC sınavları ile işe alım sağlarlar. TOEIC sınavı 2 aşamalıdır. İlk aşamada Receptive Skills dediğimiz Dinleme (Listening) ve Okuma (Reading) becerileri test edilir. Yani çalışanlarının gelen telefonlara bakabilmesi, toplantıları takip edebilmesi ve karşısındaki kişiyi veya metni anlayabilmesi istenir. TOEIC sınavının ikinci aşaması ise Productive Skills üzerinedir, yani artık iş başa düşer ve anlamaktan öte, bildiklerinizi sözlü veya yazılı olarak anlatmanız gerekmektedir. Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking) becerileriniz test edilir. Bu sefer de telefonda veya toplantılarda konuşabilmeniz, e-posta gönderebilmeniz veya yaptığınız işi yazılı olarak raporlayabilmeniz istenir.

 3. Ayrıca TOEFL gibi sınavlarda da yazma beceriniz test edilir. Bu sınavlar, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sizlerin kariyer planlamanızda yabancı dil bildiğinizin en büyük kanıtıdır. Bildiğiniz gibi TOEFL sınavı tamamen 4 ana beceriyi ölçer; Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma. Bazı iş başvurularında özellikle belli becerilerden yüksek almanız gerekmektedir. Başvurduğunuz kurum veya kuruluş TOEFL Yazma bölümünde 30 puan üzerinden en az 25 almanızı şart koşabilir. Yani genel notunuza bakmak yerine belli bir beceride de sizden sınırı geçmeniz istenebilir. Bu tarz koşullar diğer beceriler için de gerekli olabilir.

Bu konuda daha fazla araştırma yapmak için "İngilizce Essay Yazmayı Öğrenin" adlı dersime kaydolup çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz.


82 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Alexis Lind
Alexis Lind
Aug 09, 2018

Thanks. Can you add more on academic writing, please?

Like
bottom of page