Çocuğunuzun gelecek yaz yurt dışına çıkması ister misiniz? Hadi planlamaya başlayalım.
Önümüz kış, ve battaniyenin altına girip erken başlayan gecelerde televizyon karşısında vakit geçirmek için hepimiz sabırsızlanıyoruz. Ancak göz açıp kapayana kadar yazın yeniden geleceğini biliyoruz.


Bir çok gencin ve ailenin geç kaldığı nokta da tam burası, yaz tatili planlarını yapmaya Mart-Nisan gibi başlamaları. O yüzden hazır kış daha gelmeden verimli ve uygun bir tatil için çocuğunuzu karşınıza alıp konuşma vakti. Peki planlamaya nereden başlamanız gerekiyor? İşte bu da yazımın ana konusu. Hiç vakit kaybetmeden sizlere adım adım çocuğunuz için verimli bir yaz tatili planlayabileceğiniz noktaları anlatacağım.


Bazen dil öğrenmek, bazense ufkunu geliştirmek için yazı yurt dışında geçirmek harika bir fikir olabilir, ancak bu tarz konularda ailenin de rolü büyük. İlk adımı sizin atmanızda fayda var.
1. Gerçekçi OlunÖncelikle çocuğunuzun gitmek istediği yerler konusunda gerçekçi olun. Bu noktada bütçeniz, kalmak istediği süre, hayal ettiği ülke ve o ülkede geçirdiği vakit boyunca edinecekleri konusunda hayaller kurmak yerine gerçeklere bağlı planlar yapın. Örneğin, İngiltere'de bir hafta geçirmek yerine, Hamburg'da 3 ay geçirmesi çocuğunuz için daha faydalı olacaksa seçimlerinizi bu yönde yapın.


2. Gezinin Asıl Amacını Çocuğunuz İle GörüşünKızınız Amerikan aksanını geliştirmek mi istiyor? Yoksa sırt çantasını da alıp ülkeden uzaklaşmak ve kendini keşfetmek mi? Eğer bu konularda iyice konuşup onun isteklerini göz önüne alarak plan yapmaya başlarsanız, hem zaman hem de para kaybetmeden çok verimli bir yaz tatiliyle çocuğunuzun ufkunu geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta kendi hayallerinizi değil çocuğunuzunkini ön plana koymanız.


3. Erken Kayıt ÖnemliHiç bir seyahat kendi kendini planlamaz, elinize kağıt kalem alıp en ince ayrıntısını bile sizin düşünmeniz gerekir. Bu durum çok fazla zaman ister ve kesinlikle aceleye gelmez. O yüzden ne kadar erken başladınız, o kadar iyi. İşin içine vize, kayıt, pasaport ve uçak bileti de gireceği için sonbaharda başlamak en güzeli. Hatırlıyorum Finlandiya'da bir iş arkadaşım 9 ay öncesinden "Türkiye'de mi yoksa İtalya'da mı tatil ayarlasak?" diye sormuştu ve o hafta onu ikna etmemle Antalya'ya uçak biletlerini almıştı.


Bu tarz konularda erken adım atmanız bir çok indirimden yararlanmanız demek. Dil okulları daha ucuzdur, uçak biletleri için bir servet ödemezsiniz. Ayrıca planladığınız gezinizin çocuğunuz ve onun hayalleri üzerinde oluşturacağı etki çok erken başlar.


4. Bagaj Önemli TabiGenellikle belki lazım olur endişesiyle gereğinde fazla eşya taşımak gezilerin en büyük sorunlarından bir tanesi. Üstelik fazla bagajlarınız için uçaklara ve trenlere fazladan ödeme yapmak zorunda olabilirsiniz. Bu konuda interneti biraz araştırırsanız hafif seyahatin tadına da varmış olursunuz.


5. Evraklar, evraklar ve evraklarSeyahatler Instgram'da gördüğümüz kadar tatlı değildir her zaman. Gidene kadar tonla evrak işiyle uğraşmamız gerekir. Bu konuda erken başlamak, işinizi daha uzun zaman yaymak faydalı olacaktır ancak öncesinde olduğu kadar gittiğinizde de evraklarınız size lazım olabilir. Bu noktada düzenli çalışmanızda fayda var. Bir de ne olur ne olmaz diyerek tüm evraklarınızın birer kopyasını alıp onları Google Drive veya One Drive gibi bir bulut sistemine yedeklemenizi tavsiye ederim. Pasaportunuzu kaybedene kadar bu seçeneğin değerini anlayamazsınız. Ufak bir taşınabilir bellek de hayat kurtarabilir.6. Bütçe Mühim