top of page

Paragraph Killer

online eğitim

İngilizce Paragraf Yazmayı Öğrenebileceğiniz Detaylı Bir Online Eğitim

ESSAY YAZIMINA GİDEN BASAMAKLAR

İngilizce cümle kurmayı biliyor musunuz? O zaman "essay" yazmaya da hazırsınız demektir. Gerçekten de öyle midir acaba?

Öğrencilerin bir çoğu İngilizce cümle kurmayı çok iyi beceriyor. Daha sonra okullarında onlardan 5 paragraflık "Opinion Essay" yani nam-ı diğer fikir yazıları yazmaları isteniyor. İşte sıkıntı da tam burada başlıyor. Yabancı bir dilde cümle yazdıktan sonra paragraf yazmayı bilmek gerekiyor. Eğer aradaki bu önemli basamak atlanırsa, fikirler ne derece iyi olursa olsun, düzenli bir kompozisyon, fikir yazısı yani "essay" ortaya çıkmıyor. 

İngilizcede yazma eğitimini adım adım ele alırsak sıralama şu şekilde olmalıdır.

 1. Sentence Writing (Cümle yazımı)

 2. Paragraph Writing (Paragraf yazımı)

 3. Essay Writing (Fikir yazıları)

 4. Essay Types (Komposizyon çeşitleri)

 5. Artcile Writing and other types (Makale ve diğer türlerde yazım)

İşte bu Paragraph Killer online eğitiminin amacı da dil eğitimi alan çoğu öğrencinin atladığı "Paragraph Writing" adımını sizlerle paylaşmak.

Ekran Resmi 2019-11-17 17.00.13.png

Udemy üzerinden verdiğim ipuçları ile hem kendi dil edinim sürecinde işi yarayan noktalara değiniyorum, hem de farklı farklı ülkelerde dil öğrenmeye çabalayan öğrencilerim üzerinde işe yarayan teknikleri sizlerle paylaşıyorum.

Her bir öğrencim benim için yeni bir hikaye ve deneyim. Bu deneyimleri de sizlerle paylaşıyorum. Bunun için Youtube kanalımı, The Prep Class Show adlı podcast yayınlarımı ve sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

PEKİ BEN KİMİM?

Merhaba, ben Sefa.

Şu anda İzmir'de Yaşar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda İngilizce Öğretim Görevlisi olarak çalışıyorum. Özgeçmişime buradan göz atabilirsiniz. Kısaca özetleyecek olursam üniversitede ders vermeye Dokuz Eylül Üniversitesi'nde başladım. Sonraki sene 1 yıl Finlandiya'da İngilizce öğretmeni olarak çalıştım. Yurduma döndüğümde Kara Kuvvetleri'nde öğretim görevlisi ve yedek subay olarak derslere girdim ve ardından Yaşar Üniversitesi'ndeki görevime başladım. Tabi bu yıllarda Estonya'da ve İsveç'te de derslere girdim. Kuzeyin eğitim sistemi ve uygulamaları en çok ilgimi çekenler arasında.

Liseyi Simav Anadolu Öğretmen Lisesi'nde, üniversitesi ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde okudum. Eğitim bilimleri üzerine bolca ders aldım demek istiyorum. Ayrıca 2018 yılında SIT TESOL sertifikası alarak uluslararası geçerliliğe sahip eğitmen oldum.

Çalıştığım okullarda binlerce öğrencim oldu. Udemy üzerinden verdiğim online eğitimlerim sayesinde 5,000'in üzerinde öğrenciye ve 41 farklı ülkeye ulaştım.

PARAGRAPH KILLER ONLINE EĞİTİMİ

YAZMA BECERİNİZİ NASIL DEĞİŞTİRECEK?

Evet biliyorum. Durduk yere İngilizce paragraf yazma eğitimi almak biraz saçma gelebilir. Zaten dil eğitiminin tamamı konuşmaya bakıyor gibi görülüyor ancak işin özü bambaşka. Gelin sizlere madde madde anlatayım.

 • Hepimiz günlük hayatta bir şekilde yazı yazıyoruz. Bazen e-posta gönderiyoruz bazense Instagramda paylaştığımız bir görselin altına bir şeyler yazıyoruz. İngilizce öğrendiğimizde ise bunları İngilizce olarak da yapabilmemiz gerekmektedir. Bu eğitim sizlere başta bunu katacak. Daha anlamlı paragraflar oluşturabileceksiniz.
   

 • Önümüzde boş bir kağıt olduğunda o kağıda neler yazmamız gerektiğini bilmediğimiz için boş kağıda boş boş bakarız. Paragraph Killer online eğitim sayesinde yazmaya başlamadan önce ne gibi tekniklerle fikir üretebileceğimizi göreceksiniz. Bu basit teknikler en ünlü yazarlar tarafından bile kullanılmaktadır.
   

 • Eğitim boyunca paragrafı ufak parçalara ayıracağız ve bu ufak parçaların nasıl yazılması gerektiğini göreceksiniz.
   

 • "Outline" nasıl yazılır onu öğrenecek ve outline sayesinde daha yapılı ve planlı paragraflar oluşturabileceksiniz. 
   

 • Online ödeviniz sayesinde bir tane fikir paragrafı yazacak ve bana göndereceksiniz. 
   

 • İş bir tane paragraf yazmakla kalmıyor ne yazık ki. Ünlü Ameriakn yazar Ernest Hemingway'in de söylediği gibi, "Her şeyin ilk nüshası çöptür!". Sizler ilk nüshadan sonra paragrafımızı editlemeyi öğreneceksiniz. Böylece ikinci nüshada daha iyi bir paragraf elde edeceksiniz.
   

 • İyi paragraflar iyi essay'ler yazmanızın ilk şartı. Paragraph Killer dersi kesinlikle paragraflarınızı geliştirecek ve bu da yazacağınız essay'lere yansıyacaktır.
   

 • Güzel paragraflar iş hayatınızda da yazışmalarınızın daha güçlü olması demektir. Bu online eğitim sayesinde sunumlarınızda, e-postalarınızda ve raporlarınızda daha güçlü bir dille başarılı olabilirsiniz.
   

 • Eğer üniversitelerin İngilizce Hazırlık birimlerinde okuyorsanız bu eğitim okuldaki başarınıza yansıyacaktır.
   

 • Eğer %100 İngilizce eğitim veren bir bölümde okuyor veya okuyacaksanız bu şu demek: Tüm sınavlarınız İngilizce olacaktır. Güçlü bir yazma becerisi sınavlarınızdan daha iyi puanlar almanıza yardımcı olacaktır.
   

 • TOEFL veya IELTS gibi yabancı dil sınavlarının yazma bölümleri notunuzun 1/4'ünü oluşturur. Bu ders sayesinde bu sınavların yazma bölümlerinden alacağınız notları yükseltebilirsiniz.

Online Eğitime Şimdi Başlayın!

BU DERSİ KİMLER ALMALIDIR?

Paragraph Killer online eğitiminin bir öğrencisi olmayı düşünüyor musunuz? Gelin sizlere bu dersi kimler için tasarladığım hakkında ufak bilgiler vereyim.

 • Üniversitelerin Hazırlık Sınıf'larında okuyorsan ve İngilizce Yazma dersi alıyorsan bu ders yazma becerilerini geliştirmene yardım edecektir.
   

 • İngilizce makale (Essay) yazımını öğrenmek istiyorsan, bu ders Hazırlık Sınıfı'nda ve bölümünde sana yardımcı olacaktır.
   

 • Başlangıç (Elementary) seviyeyi bitirmişsen ve kendini İngilizce'de geliştirmeye çalışıyorsan, Paragraf yazımı dersi sana katkı sağlayacaktır.
   

 • Makale (Essay) yazımı konusunda zorluk çekiyorsan, bu ders kesinlikle Makale (essay) öncesi sana ışık tutacak, altyapını oluşturacak bir derstir.
   

 • İlerleyen dönemlerde Erasmus+ Öğrenci Değişim Programı ile yurtdışında bir ya da iki dönem eğitim görmeyi planlıyorsan bu dersi alman, ödevlerine, yazışmalarına ve sınavlarına büyük katkı sağlayacaktır.
   

 • Yurtdışında yüksek lisans veya doktora yapmayı planlıyorsan bu ders ile yazma becerilerini geliştirebilirsin.